@Karkonosz

Tomka zabrakło. Tak przewidywalnie, tak nagle. Ostro i bardzo.

„[Umberto Eco o znaku] pisał: ‚Jeśli coś nie może być użyte do powiedzenia nieprawdy, nie może być również użyte do powiedzenia prawdy, a tak naprawdę to nie może być użyte do powiedzenia czegokolwiek‘.“

W jakim języku czujemy: żyjemy. Jak bardzo nie żyjemy bez mowy pierwotnie i nieodłącznie przesiąkniętej emocjami, doświadczeniami i działaniem – bez mowy naszą codzienność przesiąkającej. Bez rozmowy w języku ojczystym.

„Tłumaczenie będzie, wspólne.“

Po trzydziestu latach mojego milczenia, po miesiącach czytania i pisania obok siebie, w różnych językach, tych parę rozmów ostatnich tygodni ocuciło mój język witalny: uniwersum myśli i odczuć nie wiadomo jak (bez)czasowych; nie wiem, jak znajomej, jak obcej mi kultury – (to także) moje życie.

„Jeszcze kilka(naście?) rozmów z Tobą, kilku powtórnych lektur potrzebuję koniecznie.“

Ja też, koniecznie.. Starczyło na cztery. I pół –

A zaczyna się (mniej więcej) tak: ‚Moja opowieść nie jest opowieścią, którą chcę opowiedzieć. Musi jednak zniknąć. Nie jest też tylko moją, wszak jedynie jako moją mogę ją opowiedzieć, nie ogarniając wielkiej całości, nie znając opowieści innych. W tej opowieści nie potrafię oznaczyć ani początku, ani końca, tak więc będzie ona jedynie ułamkowa i za każdym razem inaczej poskładana.'“

Wyczuć autora trzeba do odpowiedzialnego tłumaczenia, mówisz. Wyczuć mówcę trzeba, żeby odpowiedzieć; o ile mogłam Cię wyczuć, przypuszczam, że Twoje skłonności do sentymentalizmu są raczej dyskretne – ale wiem, że wiesz: Dziękuję. Tyle zdążyłam Ci powiedzieć.

Tłumaczenie będzie. Wspólne.

Znaczysz, Tomku.

Werbeanzeigen

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s